добре дошли в моя уеб сайт
geografiqiikonomika23.alle.bg

Полезни изкопаеми

Полезни изкопаеми

Европа е сравнително богата на находища на изкопаеми горива, на рудни и нерудни полезни изкопаеми. Най-голямо значение имат въгли щата. Големи находища на качес твени въглища има в о. Вели­кобритания, Рурски и Шльонски басейн и Донецки басейн. Нефтът и природният газ се срещат също в утаените скали както на сушата, така и във водни­те басейни. Най-големи находища на нефт и при­роден газ са разкрити в Северно море, в подножие­то на Карпатите и в Източноевропейската равнина.

Към рудните изкопаеми спадат рудите, от които се получават черни, цветни и редки метали. Такива са железните руди в Скан динавските планини и в Урал, медните и оловно-цинковите ру ди в Сред­ноевропейските плани ни, в планините на Пиреней-ския и Балканския полуостров. Част от земните пластове, в които се съдържат полезни изкопаеми, били разрушени, пренесени и отложени под действието на външните земни сили в равнините и котловините на континента. Утаечен произход имат находищата на железни руди в Източноевропейската равнина, в Западна и Средна Европа и на о. Великобритания, както и алуминие­вите руди (боксити) в Среднодунавската низина, северно от Пиренеите и в Балканския полуостров. Находищата на руди на редки метали (волфрам, уран, платина и др.) се срещат в старите скали на Средноевропейските планини, Урал, Скандинав­ските планини и в някои части на Пиренейския полуостров.

Полезни изкопаеми

НЕРУДНИ ИЗКОПАЕМИ имат утаечен произход. Големи находища на каменна сол са разкрити в Урал, в Източноевропейската равнина и в района на Кар­патите, а на калиеви соли - в западното подножие на Урал и в Средноевропейските планини. Големи находища на сяра са открити на остров Сицилия. На различни места в планините се срещат ценни строителни материали - гранит, мрамор, варовик, а в равнините - гипс, каолин и др.

Стопанството в Европа дълги години се развива с бързи темпове. Това е изисквало и изисква огром­ни количества метали, горива, енергия и други суровини. Затова много от находищата на полезни изкопаеми в континента са силно изтощени, а други - изчерпани. Това налага грижливо и разумно използване на полезните изкопаеми и разширяване на проучвателната работа за откриване на нови находища както на сушата, така най-вече във водни­те басейни. Прилагат се най-нови методи за изслед­ване на земните недра, включително и чрез проучаване на Земята от Космоса. Търсят се нови източни­ци на енергия (Слънцето, силата на вятъра, на при­ливите и отливите и др.), използват се заместители на някои метали и други естествени материали. Гри­жата за рационалното използване на полезните изкопаеми е отговорна задача, свързана с живота и със стопанската дейност на бъдещите поколения.

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.