Краищенско-Средногорска и Тракийско-Странджанска област
Краищенско - Средногорската природно - географска област е разположена между Старопланинската област (на север) и Рило - Родопската и Тракийско -Странджанската области (на юг). Общата площ на тази област е 14 119.6 км2. В природно - географско отношение се поделя на три подобласти: Задбалкански котловини, Средногорие и Краище. Те имат обща геоложка основа и палеогеографско развитие, сходни морфографски (външни) белези. Тези подобласти имат и своята специфика, която им придава особен облик.
Това е най-северно разположената (по границата със Старопланинската област) подобласт на Краищенско - Средногорската област на България. Има формата на
продълговата тясна ивица с посока на простиране по паралела (от запад на изток) и обхващаща множество понижения на земната повърхност (котловини) и напречни ридове и възвишения, които ги отделят една от друга. Задбалканските котловини са част, подобласт на Краищенско-Средногорската физикогеографска област. Това са котловини, разположени линейно от запад на изток (от границата със Сърбия до Черно море) една след друга. Помежду се те са разделени от изпъкнали земни форми (ридове и възвишения). Разположени са между две големи планински вериги – Главната Старопланинска верига и Средногорието.Тракийско - Странджанската област е втората област в Южна България. Исторически често е наричана Горна Тракия, като част от Древна Тракия, включваща освен нея и Източна и Западна Тракия и Родопите. В нея има много благоприятни природни условия за заселване, живот и стопанска дейност на хората.
Тракийско - Странджанската област обхваща земите между Родопите, Средногорието и на изток до Българското Черноморско крайбрежие. Северната границазапочва от град Белово и на североизток и изток преминава по южното подножие на Същинска Средна гора, Сърнена гора, Бакаджиците, възвишението Хисар (Карнобатски Хисар). Източната граница е с Българското черноморско крайбрежие. Южната границаминава от Белово на югоизток по ясно очертания разседен северен склон на Родопите до границата с Гърция. На югоизток за граница се приема държавната ни граница с Гърция и Турция. Западната граница е с Краищенско-Средногорската област и е незначителна по дължина. Тя е в района на град Белово.
В тези граници Тракийско - Странджанската област има площ от 16 587.8 км2. Тя има формата на продълговата ивица с посока на простиране запад - изток и дължина до 300 км и ширина около 100 км по линията Сливен - Капитан Андреево. Обхваща Горнотракийската низина, Среднотунджанската област (Ямболско - Елховското поле, Светиилийските и Манастирските възвишения), Хасковската хълмиста земя, Сакар, Дервентските възвишения и Странджа.